Nie, ďakujem, vlaky "zadarmo" si neprosím

Autor: Miroslava Stareková | 23.10.2014 o 11:35 | Karma článku: 11,90 | Prečítané:  2697x

A je to tu. Dočkali sme sa. Budeme cestovať „zadarmo“. Konečne vláda myslí aj na nás, na mladých študentov. Áno, to som počula dnes už niekoľkokrát. Avšak ja mám z tohto opatrenia skôr vrásky na čele. Prečo?

 

Som študentka v Bratislave a pochádzam z Prešova. Cestujem domov približne raz mesiac, na cestovné miniem približne 20 eur mesačne. Predstavme si však, že ak ma má vláda ako študentku tak rada, dala by mi tých 20 eur každý mesiac tak povediac na ruku. A ja by som sa v piatok na stanici slobodne rozhodla, ktorým vlakom pôjdem domov. Prípadne by som sa rozhodla, že tento mesiac nepôjdem domov, ale tých pár eur miniem napríklad na káve, ktorá je pre nás študentov takmer nevyhnutná ;) Skoro každý deň by som si vychutnala jedno cappuccino v malej kaviarničke na rohu ulice. Zrazu by majiteľovi trošku stúpli tržby a rozhodol by sa, že na konci mesiaca prekvapí svoju manželku kyticou. Kvetinárka, od ktorej kyticu kúpil, by v ten deň získala taktiež nejaké euro navyše, za ktoré by napríklad obdarovala svoje deti cukríkmi. A predavač cukríkov... Takto by sme mohli dookola pokračovať a veľmi jednoducho by sme si vysvetlili jeden z princípov slobodného trhového hospodárstva. Faktom však je, že to čo sa stalo s mojimi 20 eurami by zostalo len „medzi nami“. Nikto by "to" nevidel, nevedel odmerať, kvantifikovať a nedalo by sa "to" jasne pomenovať troma slovami a o rok prihodiť k fotke na billboardy. A čo sa teda stane s 13 miliónmi eur, ktoré vyplnia dieru v rozpočte železníc? Pravdepodobne zostanú niekde len tak zamrznuté. Je teda málo pravdepodobné, že ak sa zníži cena a zvýši sa počet cestujúcich, tak sa to odrazí v potrebe a finančnej možnosti nakúpiť nové vlaky, prijať nových zamestnancov a podobne. My sa predsa radšej potlačíme.

Teraz sa možno pýtate, prečo nám vláda nedá radšej tie peniaze „na ruku“. Odpoveď je jednoduchá. Pravdepodobne tu neide ani tak o nás, študentov.

Margaret Thatcher zdôrazňovala, že verejné financie neexistujú. A ja si nemyslím, že 13 miliónov eur sa zjavilo niekde len tak. Na tu sumu peňazí sme sa predsa vyskladali my. Nie každý z nás nutne cestuje vlakom. Keď sme už pri študentoch, tak niekto cestuje autobusom, alebo študuje v svojom rodnom meste, tak necestuje vôbec či je študentom v susednom Česku. Nie každý z nás bude mať nárok na cestovné zadarmo... Neplatia aj tí ľudia dane?  Preto si myslím, že aj sociálne opatrenia by mali byť systémové a trvalo udržateľné. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Ak by boli voľby tento mesiac, v parlamente by bolo osem strán.

DOMOV

Štúdia spochybňuje liek na cukrovku dovezený z Kuby

Najdôležitejšími výhradami sú nevýrazná účinnosť a otázna bezpečnosť.

KOMENTÁRE

Z islamu sa stala kolektívna neuróza (píše Michal Havran)

Ten nešťastný islam domotal Slováčikov.


Už ste čítali?